20lik Dişler ve Tedavi

18-30 yaş aralığında çıkması beklenen yirmilik dişler, çene yapısında üçüncü azı olarak da belirtilmektedir. Diş yapısını tamamlayan son dişler olan yirmilik dişler alt çene ve üst çene olmak üzere toplamda dört adettir. Halk arasında gömülü diş olarak da geçen yirmilik dişler genellikle çene yapısını bozan ve ağız sağlığını olumsuz olarak etkileyen dişlerdir.

Kişinin çene yapısı ve diş gelişimine göre çıkış zamanı farklılık gösterebilmektedir. 20lik yaş dişleri olarak adlandırılsa da bazı kişilerde geç dönemde de çıkma durumu bulunmaktadır.  Kişinin çene yapısı dar olduğunda çıkmak için yer bulamayan 20lik dişler, çene kemiklerine gömülü olarak kalırlar. Bu durum ise ciddi enfeksiyon ve ağrıya sebebiyet verir. Başka bir durum ise yine kişinin çene yapısı ile alakalı olup çıkan 20lik dişlerin diğer diş köklerini sıkıştırması durumudur. Sıkışan dişlerde zamanla diş yapısında bozulmalar ve rahatsızlık durumları ortaya çıkar.

Diş hekimlerinin cerrahi müdahale ve ortodonti tedavisi ile giderdiği 20lik diş rahatsızlıkları, zamanında tedavi uygulanmaması durumunda ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

20lik dişlere hangi durumlarda müdahale gereklidir?

  • Sürekli tekrar eden ağrı ve iltihaplanmalar var ise,
  • 20lik dişlerde çürüme meydana geldiyse ve çevresindeki dişleri de etkiliyorsa,
  • 20lik dişin çene kemiğinde gömülü şekilde kalması durumunda müdahale gerekmektedir.

20lik dişler gereksizdir inanışı doğru mudur?

  • 20lik dişler çene yapısına uygun ve diğer dişlerle uyumlu şekilde çıkmış ise, diş fırçalarken diş fırçasının ulaşabileceği bir noktada ise ve herhangi bir rahatsızlık hissi vermiyor ise kesinlikle korunmalıdır.

Ankara Diş Hekimliği Polikliniği Dentess, ağız ve çene cerrahisi konusunda memnuniyet verici hizmetler vermektedir. Diş hekimlerimiz çene cerrahisi konusunda gerçekleştirdikleri tedavi ve uygulamalarla sorunlu dişlere zamanında müdahale ederek hastaların ağız ve diş sağlığını koruyabilmektedirler. Dişleriniz için çok geç kalmadan zamanında teşhis ve tedavi için mutlaka bizimle iletişime geçmenizi öneririz. Sağlıklı gülümsemeniz kaybolmasın.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et