Ağız Kokusu ve Diş Hekimlerinin Tedavi Yöntemleri

İnsan ilişkilerinin gelişmesini sağlayan konuşmada, diksiyon ve ses tonu kadar ağız sağlığı da etkili bir role sahiptir. Yaygın bir rahatsızlık türü olan ve sebebi birçok rahatsızlığa dayanabilen ağız kokusu, insan ilişkilerinde küçümsenemez derecede etkiye sahiptir. Önemli bir toplantı ya da konuşma sırasında oluşan kötü koku dış görünüşünüz ne kadar etkileyici olsa da size negatif dönüşler sağlayacaktır. Çoğunlukla ağız ve diş sağlığı problemlerinin temel oluşturduğu ağız kokusu tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmakla birlikte eğer üzerine yeterince düşülmezse hayat boyu hem sağlık hem de sosyal açıdan olumsuzluklara neden olmaktadır.

Ağız kokusu insanlık tarihinde uzun süredir problem teşkil eden bir rahatsızlık türüdür. Antik Yunan ve Roma yazıtlarından, eski ahitlere kadar birçok yerde ağız kokusu hakkında değinilen konulara rastlamak mümkündür.

Klinik alanda Halitozis adı verilen kötü ağız kokusu ilk olarak 1847’de semptom olarak kabul edilmiştir. 1934 yılında Osmoskop adlı cihaz kullanılarak ağız kokusunun yoğunluğu ölçülebilmiştir. 1940 -50 yılları arasında Osmoskop ile yapılan araştırmaların sonucunda ağız kokusu yani halitozis’in oral kavite yani fizyolojik bir ağız rahatsızlığı olduğu ortaya çıkmıştır.

Günümüzde periodontal hastalıklar grubunda anılan ağız kokusu, diş ve diş etinde oluşan plak ve çeşitli rahatsızlıklardan dolayı oluşabilmekte hatta kişi ağız ve diş sağlığına yeterli özeni göstermez ise kalıcı da olabilmektedir.

Ağız kokusu şikayeti olan hastaların öncelikli olarak diş hekimine başvurmaları önemlidir. Söz konusu kötü kokunun kaynağının belirlenmesi, ağız kokusunu tedavi etmede hangi yöntemin kullanılması gerektiğini belirlemektedir. Ağız kokusunun hafife alınmayacak bir durum olduğu konusunda kişilerin bilinçlenmesi sağlık durumları konusunda önemli adım atmaları anlamına gelir.

Ağız ve diş sağlığı polikliniği Dentess, ağız kokusu şikayetleri ile gelen hastalarının gerekli tedavileri almaları yönünde hizmet vermektedir. Uzman hekimlerimizin tecrübeleri sayesinde mevcut rahatsızlığın hangi aşamada olduğu ve ne yapılması gerektiği konusunda hastalar bilinçlendirilerek gerekli tedavilere başlanabilmektedir. Kişisel ağız ve diş bakımının yanı sıra  rutin olarak diş hekimine muayene olunması ilerleyen dönemlerde oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesi ve var olan rahatsızlıklardan da daha erken kurtulabilmeyi sağlaması açısından oldukça önemli bir adımdır. Sizin de düzenli gittiğiniz bir diş hekiminiz olmalı diyor ve sizi Dentess’e bekliyoruz. Her zaman sağlıkla gülümseyin. 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et