Ağız ve Diş Sağlığının Tarihçesi

Ağız ve diş sağlığının korunması vücudun çalışma düzenini olumlu etkileyen bir durumdur. Aksi durumda çeşitli rahatsızlıkları da beraberinde getiren ve tedavisi güçleşen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Diş bakımı için kullanılan diş fırçalarının tarihi M.S. Çin’e uzanmaktadır, fakat günümüzde kullanılan şekli ile ilk kez Amerika’da 1850’lerde ortaya çıktığı kayıtlara geçmiştir. Ağız ve diş bakımı bireyin hem estetik görünümünü hem de fizyolojik olarak sağlığını etkileyen bir etkendir. Bu sebeple ağız ve diş bakımı bir toplumun medeniyet seviyesini gösteren unsurdur. Tarihte ağız ve diş bakımının önemini incelediğimizde Dünya üzerinde yaşamış tüm uygarlıkların titizlikle ele aldığı konulardan biri olmuştur.

Diş hekimliği tarihte ilk defa Mısır’da M.Ö. 2700 yılında görülmüştür. Hatta tıp bilimi farklı branşlarla yine o dönemde ortaya çıkmıştır. Söz konusu diş hekimliği sonrasında Mezopotamya uygarlıklarında da görülmektedir. Tarihin bilinen ilk yasası olarak sözü geçen Hammurabi yasalarında diş hekimlerinin hizmetlerine dair kanunlara rastlanmıştır.

Aynı dönemde Çin uygarlığı Nei-Ching adı verilen tıp eserini ortaya çıkarmışlardır. Bu eserde diş hekimliği ve tedavilerine dair birçok farklı konu yer almaktaydı. Çağdaş anlamda ilk diş fırçası ve amalgamla diş dolgusu yöntemi ilk kez Çinlilerde görülmüştür.

Amerika kıtasında bulunan eski uygarlıklarında diş hekimliği konusunda çalışmaları olduğu saptanmıştır. Söz konusu uygarlıklar günümüz diş ve çene cerrahisinde kullanılan dikiş yöntemini saç telleri ile uygulamayı başarmışlardır.

M.S. 15. Yy dan itibaren diş hekimliği konusunda oldukça büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler Türk ve İranlı Müslüman hekimler tarafından gerçekleştirilmiştir. 16. Yy’da Leonardo Da Vinci ‘nin kan dolaşımı konusunda ortaya koyduğu başarılı araştırmalar ve 19. Yy’da Birleşik Devletlerde yürütülen çalışmalar neticesinde 20.yy ‘da diş hekimliği bir bilim dalı ve branş olarak kabul görmüştür.

Ankara Dentess Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak 1997’de faaliyete geçen kurumumuz, diş sağlığı ve bakımı için her alanda hizmet vermektedir. Uzman Diş Hekimlerimiz ve tecrübeli personelimiz ile Ankara Tunalı’da bulunan kliniğimizde, son teknoloji cihazlarımız ve tüm tedavi yöntemlerimiz ile hizmetinizdeyiz. Randevu ve tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et