Başarılı Dental Implant Kriterleri

İnsanlar yüzyıllardır diş tedavileri konusunda birçok araştırma yapmış ve yöntem geliştirme çabası içerisinde olmuşlardır. Ortak payda doğal dişlerin korunması ve estetik görünüm kaybedildi ise ya da herhangi bir problem oluştu ise bunun giderilmesi yönündedir. Erken yaşta yaşanan diş kayıpları hem estetik görünüm açısından hem de işlev açısından oldukça sıkıntılı durumların oluşmasına neden olmuştur. Diş kayıpları için geliştirilen birçok yöntem bulunmaktadır fakat tekil kayıplarda son 20 yıldır uygulanan implant tedavisi ön plana çıkmıştır.

Implant, kelime anlamı olarak vücut içerisinde canlı dokuların onarımı ve bütünleşmesi amacı ile yerleştirilen cansız maddeler anlamındadır. Dental implant diye tabir edilen tedavi yöntemi ise, çene kemiğinin içine yerleştirilen, görsel ve işlevsel olarak dişin yerini tutan titanyum bazlı ve dokulara uyumlu protezlerdir.

Implant uygulamasının başarılı olduğunu gösteren belli kriterler mevcuttur. Bu kriterleri sayacak olursak;

  • İşlevsel olması (çiğneme ve konuşma)
  • Ağrı ya da herhangi bir rahatsızlığın olmaması ve estetik olarak uyumlu olması
  • Dokularda herhangi bir rahatsızlığa neden olmaması
  • Implantın hareket etmemesi
  • Implant çevresinde radyolüsent yani röntgen çekilirken X ışınlarını geçiren bölgelerin bulunmaması
  • Implantlar yerleştirildikten sonra kemik kaybının ilk sene 1,5 mm sonraki yıllar 0,2 mm’yi geçmemesi
  • Diş etinde kanal tedavisi gerektiren ya da enfeksiyona neden olan bir rahatsızlığın oluşmaması

Implant tedavisinde başarıyı niteleyen bu kriterler özellikle 5 yıllık süreç içerisinde ortaya çıkmaması gereken durumlardır. Sonraki yıllarda herhangi bir revizyon ya da bakım yapılması gerekiyor ise implant çevresinde bulunan dişler kontrol edilerek uygulama yapılmalıdır.

Ankara diş kliniği Dentess, uzman diş hekimleri ve tecrübeli ekibi ile implant tedavisi hakkında tüm sorularınızı cevaplamaktadır. Uygulama hakkında fiyat ve detay almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et