Burksizm Nedenleri ve Diş Hekimi Tavsiyeleri

Diş hekimliği, bireyin erken yaş döneminden itibaren ağız ve diş sağlığını her yönüyle ele alan önemli sağlık dalıdır. Toplumda sadece diş çekimi fikri ile bağdaşsa da birçok yönü ile insanların ağız sağlığını ele almaktadır. Ağız ve diş sağlığını önemli ölçüde etkileyen problemlerden biri de bruksizmdir. Bu terim, dişlerin işlev dışında sıkılarak gıcırdatılması durumudur.

Bruksizm, çiğneme ve yutulma eylemi yapılmadığı sırada da dişlerin sıkılması ve gıcırdatılmasıdır. Tekrar eden hafif vuruşlar da bruksizm olarak nitelendirilebilmektedir. Normal bir çiğneme ve yutma eylemi sırasında, yük tüm dişlere eşit olarak dağılmaktadır. Bu da dişlerin üst yüzeyi ve periodontal yapısının zarar görmemesini sağlar. Fakat bruksizm adı verilen rahatsızlıkla birlikte, herhangi bir çiğneme ve yutma eylemi olmadan uygulanan baskı ya da hafif vuruşlar, dişlerin yüzeyinden başlayark diş etlerine kadar sorun oluşmasına neden olur.

Burksizm rahatsızlığının temelde 4 sebebi bulunmaktadır. Lokal, sistemik, psikolojik ve mesleğe bağlı faktörler olarak sayabileceğimiz bu sebeplerde, en sık görüleni psikolojik temelli burksizm türüdür. Fakat vücutta oluşan kas ve eklem ağrılarının da aynı şekilde burksizme sebep olduğu görülmektedir. Bunun yanında, dişlerin yapısında var olan eşitsizlik de burksizm sebebi olarak gösterilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ağız boşluğu gerilimin odağıdır. Vücutta oluşan herhangi bir anomali ya da sistemik rahatsızlığın etkilediği ilk bölgedir. Birçok insanın muzdarip olduğu burksizm, sebepleri tespit edildikten sonra diş hekimi tarafından müdahale edilebilmektedir.

Ankara’da diş hekimliği hizmeti veren Dentess, tecrübeli ve uzman ekibi ile birlikte gerekli tedavileri hastalarına sunmaktadır. Ağız ve diş sağlığının ciddiyetini vurgulayan Dentess diş hekimleri, rutin kontrollerle birçok rahatsızlığın önüne geçilebileceğini belirtmektedirler. Diş sıkma, gıcırdatma ve çene bölgesinde ağrı gibi şikayetler için en yakın diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et