Diş Fırçalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı bakımının en önemli aşaması düzenli olarak diş fırçalamaktır. Her gün 2 defa diş fırçalamanın gerekli olduğu bizlere daha küçük yaşlarda aktarılan bir bilgidir. Hemen hemen herkes bu konuda hemfikirdir fakat herkes doğru şekilde mi bu bakımı gerçekleştirmektedir?

Diş fırçalama ve bakımında diş fırçası seçimi oldukça önemlidir. Eğer doğru fırça ve fırçalama tekniği kullanılmaz ise zamanla dişlerde rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilmektedir. Birçok kişi diş fırçalamanın ve kullanılan diş fırçasının diş ve diş eti konusunda ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Şimdi aşama aşama ağız ve diş bakımının nasıl uygulanması gerektiğini inceleyelim;

1-Doğru Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçası konusunda piyasada bulunan seçeneklerden en sade tasarıma sahip ürünü seçmek daha doğrudur. Seçeceğiniz diş fırçasında dikkat etmeniz gereken düz, her dişe ulaşabilecek boyutta ve yumuşak kıllara sahip bir ürün olmasıdır. Bu özelliklere sahip diş fırçası diş etlerinde ve diş yüzeyinde tahribata ya da aşınmaya neden olmadan dişlerde oluşan plakları temizlemenizi sağlar.

2-Doğru Diş Macunu Seçimi

 İlk aşama olan doğru diş fırçası seçiminden sonra ikinci aşama doğru diş macunu seçmektir. Yine reklamların ve tanıtımların yoğun olduğu tatlandırıcılı ve renkli macunların yerine florid içeren ve beyaz renkli macunların tercih edilmesi daha doğrudur. Diş macunlarında bulunan florid adlı etken, diş minesinin sertleşmesini ve daha dayanıklı olmasını sağlayan bir maddedir. Bu madde aynı zamanda dişin çürümesine de engel olan bir nevi koruyucu görevdedir. Bunun dışında diş macunu konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka konu da beyazlatıcı ve tartar giderici şeklinde ibarelerin yer aldığı ürünlerin tercih edilmemesidir. Hali hazırda bir diş hassasiyetiniz ya da diş etlerinizde çekilme gibi durumlar var ise bu tür macunlar aşınmayı artırarak daha ciddi problemlere neden olabilmektedir. Diş macununu kullanırken bezelye büyüklüğünde bir miktar diş temizliğiniz için yeterli olacaktır.

3-Dişlerin Doğru Şekilde Fırçalanması

Ağız ve diş bakımında son aşama doğru şekilde dişlerinizi fırçalamaktır. Tüm diş hekimlerinin de onayladığı dişlerin günde 2 kez fırçalanması yönündedir. Fakat diş fırçalarken asıl önemli nokta diş etlerine ve diş yüzeyine baskı yapılmamasıdır. Dişlerinizi baskı uygulayarak ve hızlı şekilde fırçalarsanız diş minelerinde aşınmalar, diş etlerinde de çekilmeler görülür. Dişlerinizi fırçalarken diş eti çizgisinden itibaren diş yüzeyini yukarıdan aşağıya olacak şekilde bastırmadan temizlemeniz önemlidir. Fırçayı kullanırken küçük daireler halinde ve ileri geri hareketleri uygulayarak dişlerinizi fırçalayınız. Dişlerinize baskı yapıp yapmadığınızı diş fırçanızın kıllarına bakarak anlayabilirsiniz; eğer kısa süre içerisinde fırça kılları dağılmaya başlıyorsa çok baskı uyguluyorsunuz demektir.

4-Diş İpi Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirmek

Aslında ağız ve diş bakımında oldukça önemli bir yere sahip olan diş ipi, birçok kişi tarafından tercih edilmemektedir. Fakat şu unutulmamalıdır ki diş ipi kullanımı dişlerin arasında biriken ve diş fırçası ile temizlenemeyecek derinlikte bulunan yemek artıklarının ya da plakların temizlenmesinde en etkili yöntemlerdendir. Diş ipi kullanımı sayesinde dişlerin arasında oluşan tartarların önüne geçebilirsiniz.

Ankara Diş Kliniği Dentess, özellikle muayene için gelen çocuklara ağız ve diş bakımı hakkında önemli bilgiler vererek sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamaya çalışmaktadır. Yetişkin hastalarını diş bakımı konusunda doğru bilgilendirerek bundan sonrası için detaylı bakım yapmalarını sağlamaktadır. Ankara diş hekimliği konusunda uzman kadrosu ve ekipmanları ile ağız ve diş sağlığınız emin ellerde.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et