Diş Fırçası Tarihi

İnsanlık, ağız ve diş sağlığını korumada elektrikli diş fırçası gibi modern diş fırçalarının icadından önce çok farklı yöntemler kullanmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan kazılar neticesinde misvak, hayvan kemikleri, ağaç dalı, kuş tüyleri ve kirpi iğneleri gibi kalıntılar bulunarak, bu yöntemlerin kullanıldığı kanıtlanmıştır.

Diş fırçasının atası sayılan misvak, genellikle ucu yıpratılmış olan dallardan oluşmaktadır. İnsanlık tarihinde misvakın ilk kez Babil’de M.Ö 3500 yılında kullanıldığı yapılan kazılarla tespit edilmiştir. Afrika kıtasında ve Birleşik Devletler’in güney kırsalında misvakın kullanılmaya devam ettiği bilnmektedir. Öte yandan M.Ö. 3000’e ait bir Mısır mezarında ve M.Ö. 1600’e ait Çin kalıntılarında da diş fırçasından bahsedilmektedir. Yunanlar ve Romalılar ağız ve diş sağlığını kürdan benzeri dallarla sağlarken, Qin Hanedanı’na ait mezarlarda da benzer araçlar bulunmuştur.

Modern diş fırçasına benzeyen ve domuz kılından yapılmış olan ilk diş fırçası Tang Hükümdarlığı (619-907) döneminde Çin’de kullanılmıştır. Sibirya ve Kuzey Çin’in hava şartlarından ötürü bolca bulunan domuzların kılları, bambu veya hayvan kemiklerine eklenerek diş fırçası haline getirlmiştir. Çinli monkların at kuyruğu kıllarını öküz kemiklerine iliştirerek diş fırçası olarak kullanıldığı da 1223 yılında Japon zen ustalarının kayıtlarında görülmüştür.

Diş fırçası, Çin’den seyahat eden gezginler vasıtasıyla 17. yy’da Avrupa’ya gelmiştir. İlk kez Anthony Wood’un 1690 yılında yazdığı otobiyografisinde Avrupa kayıtları çerçevesinde karşımıza çıkmıştır. Avrupalılar, Çinli tüccarların domuz kılından ürettiği diş fırçalarını sert bularak, at kılından yapılan ve görece daha yumuşak olan diş fırçalarını tercih ettiler.

1900’lerde selüloid tutacağı olan diş fırçaları, kemik tutacakların yerini alarak, günümüz görüntüsüne ulaşmaya başladı. Dahası hayvan kılları yerine naylon gibi sentetik fiber malzemeler kullanıldı. Diş fırçasının teknolojiyle daha hızlı bir şekilde ilerlemesi, 1954’te İsviçre’de ilk elektrikli diş fırçasının icat edilmesine sahne oldu. Artık 21. yy’da genel olarak termoplastik malzemelerle yapılan naylon tutamaçlar iyice yaygınlaşarak, modern diş fırçalarını büyük ölçüde şekillendirdi.

Teknoloji ve yapılan araştırmalarla günümüzde çok sayıda firma, çok çeşitli diş fırçaları üretmektedir. İnsanlık tarihinde derin bir iz bırakan bu alışkanlığı daima sürdürelim, sağlığımızdan ödün vermeyelim. 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et