Diş Hekimliğinde Erozyon

Diş hekimliğinde erozyon, dişlerin sert dokularında, kimyasal etkenlerden dolayı tahribatın oluşması durumudur. Dişlerin üzerinde oluşan bakterilerin neden olduğu çürüklerden farklı olarak değerlendirilmektedir. Dişlerde oluşan erozyonda, ağız mukozasında görülen düşük ph, dişlerin iyileşebilmesi için gerekli olan minerallerin depolanmasına imkan vermemektedir.

Diş hekimliğinde erozyon, ciddi çalışma ve araştırmalarla takip edilen bir olgudur. Erozyonun dişlerde bıraktığı tahribat, erken dönemde müdahale edilmediği takdirde diş kayıpları gibi önemli sorunlara yol açabilmektedir. Erozyon, ilk olarak mine yüzeyini etkilemektedir. Yüzeyde oluşan asit erozyonu, diş minesinde bulunan tabakalara zarar vererek daha derinlere inebilmektedir.

Dişlerde oluşan erozyona sebep olan etkenler;

                Gastrik Asit; Kusma, reflüden kaynaklı asit çıkışı ve herhangi bir sebeple gelişen mide rahatsızlıkları neden olabilmektedir.

                Diyet; Sağlıksız yapılan diyetler de dişlerde erozyon oluşumuna sebep olmaktadır.

                Kullanılan ilaçlar; Çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek amacı ile kullanılan ilaçlar, yan etki olarak dilerde asit erozyonuna sebebiyet vermektedir.

                Çevresek etkenler(Meslek grupları); Laboratuar, kimya sektörü, endüstriyel bazlı fabrikalar vb. Ortamlarda çalışan bireylerin dişlerinde erozyon oluşumu görülmektedir.

Diş erozyonunda 2 çeşit tedavi yöntemi genellikle tavsiye edilmektedir. Birinci yöntem, asit artışının önüne geçilerek uygun düzeye getirmeye çalışmaktır. Günlük tüketilen besinlerin takip edilerek, zararlı besinlerin tüketilmemesi ilk aşamasıdır. Yani genel hatları ile dişlerde asit erozyonuna neden olabilecek besinlerin tüketilmemesidir. İkinci yöntem ise, diş hekimi kontrolü ile fluroid uygulanmasıdır. Bu konuda hala tartışmalar yer alsa da, fluoridin dişlerde çürük oluşumunu engellediği gözle görülen bir bulgudur. Fluroidli kaplama sayesinde diş minesine etki eden asitlerin uzaklaştırıldığı görülmektedir.

Ankara’da diş hekimliği alanında hizmet veren Dentess, uzman diş hekimleri ve tecrübeli ekibi ile tüm ağız ve diş sağlığı problemlerinde tedaviler sunmaktadır. Diş hekimliği alanına dair, modern tüm uygulamaların ve tedavi yöntemlerinin gerçekleştirildiği Dentess, randevu sistemi sayesinde de beklemeden tedavi olanağı sağlamaktadır.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et