Dişlerde Çürük Oluşumunun Fissür Örtücüler ile Engellenmesi

Dişlerde oluşan çürükler, ağız ve diş sağlığı alanında en yaygın görülen problemlerden biridir. Diş çürüklerinin oluşumuna neden olan birçok farklı etken vardır. Beslenme, hijyen, kullanılan ilaçlar ve genetik yapı bunların başında sayılabilir. Diş hekimliği alanında en çok tedavi gereksinimi diş çürükleri üzerine gerçekleşmektedir. Bunun için de erken teşhis edilmesi ve önlenebilmesi önem arz etmektedir.

Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen diş çürükleri, yetişkin dönemde de oluşabilen bir rahatsızlık türüdür. Çocukluk döneminde oluşmasında süt dişlerini bakımı ve gelişme rol oynarken, yetişkin dönemde daha farklı sebeplerden dolayı ciddi rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. Bu sebeple ki, her bireyin yetişkin dönemde rutin diş hekimi kontrolüne gitmesi önemlidir. Çünkü diş çürüklerinin, henüz oluşum aşamasında tespit edilmesi dişlerin kurtarılabilmesini sağlarken, daha uzun ömürlü ve sağlıklı diş yapısına sahip olmayı da sağlamaktadır. Dişlerde oluşan çürükler, genellikle azı dişleri yani çiğneme eyleminin gerçekleştiği arka dişlerin yüzeylerinde oluştuğu görülmektedir. Çiğneme yüzeyi olarak da tabir edilen bu bölgeler; dar, küçük ve girintilidir. Diş temizliğinde bu bölgelerdeki bakteriler, derin ve girintili olmasından dolayı oldukça zordur. Biriken bakterilerin zamanla diş yüzeyinden başlayarak diş köküne inmesi de böylece mümkün olmaktadır.

Diş hekimliğinde, diş çürüklerinin henüz yüzeyde yani oluşum aşamasında iken tedavi edilmesi mümkündür. Fissür örtücüler adı verilen, içerisinde flor bulundurulan maddelerle diş yüzeyinde bulunan tahribat giderilerek tedavi sağlanmaktadır. Fissür örtücüler, çiğneme yüzeyinde oluşan derinlikleri, içerisine bakteri girmeyecek şekilde örterek dişi korumaktadır. Çok kısa bir işlem olan fissür örtücü uygulaması, uzun vadede dişleri koruma altına alarak rahatlık sağlamaktadır. Ankara Diş Hekimi Kliniği Dentess, uzman diş hekimleri ile ağız ve diş sağlığı konsunda hizmet vermektedir. Söz konusu sağlığınız ise beklemeden randevunuzu almanızı tavsiye ederiz. 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et