Erken Yaşta Diş Kayıplarının Sebepleri

Ağız vücudun giriş noktasıdır. Diş, diş eti, dil, damak ve yanak ağzın yapısını oluşturan parçalardır. Ağız sağlığı vücut sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Düzenli ağız ve diş bakımı yapılmaması diş köklerinde çürüklere ve apselere neden olur. Bu çürük ya da apseler dişlerin çene kemiğine bağlanan noktalarında iltihaplanmalara neden olur. İltihaplanmalar kana mikropların bulaşmasına ve tüm vücuda yayılmasına neden olmaktadır. Yayılan mikroplar ise kulak, göz, eklemler ve böbrekler gibi vücudun önemli noktalarını etkileyerek ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Diş çürükleri yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı ciddiye alınması gereken rahatsızlıktır. Birçok ülkenin yaygın ağız sağlığı problemlerinden olan diş çürükleri, diş hekimlerinin temel sorunları haline gelmiştir. Birçok kişinin önemsiz olarak gördüğü ve başlangıç durumundaki diş çürükleri kontrol altına alınamayan ve ağızda başlayarak tüm vücuda yayılabilen rahatsızlıkların temelini oluşturmaktadır.

Her yaş grubunu etkileyen bir ağız problemi olan diş çürükleri,  ülkemizde de sıklıkla görülen rahatsızlıklardandır. Diş çürüklerinde bireylerin cinsiyeti, yaşı, ırkı, sosyoekonomik durumu, yaşam kalitesi ve beslenme alışkanlıkları da oldukça etkilidir. Ülkemizde üzücü olan bir gerçek olan düzenli diş kontrolüne gitmeme durumu, diş çürükleri yüzünden erken yaşta diş kayıplarının artmasına neden olmaktadır.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et