Geçmişten Günümüze Ortodonti

Ortodonti kelimesi, Yunanca “Ortho” düzgün, “Donis” de diş anlamına gelen kelimelerde oluşan bir kavramdır. Diş bakımı ve ağız sağlığı yüz yıllar öncesine kadar uzanan bir tarihe sahip olsa da ortodonti kavramının tam olarak çıkış tarihi bilinmektedir. Eski Yunanlılar ve Romalılar diş yapısını detaylı incelemeye çalışmışlardır. Dişlerde oluşan estetik bozuklukların düzeltilmesi gerekliliğine inanarak çalışmalar yapmışlardır. Konu üzerine ilk çalışma Aristotel (M.Ö. 384-322) tarafından, hayvanların dişlerini inceleyerek başlatılmıştır. Yazdığı kitap sayesinde ilk dental anatomist olarak tarihe geçmiştir. Yine farklı kayıtlara göre ortodontik çalışmalara Roma döneminde M.Ö. 25 yıllarında yaşadığı tahmin edilen Aulus Cornelius Celsus adlı Romalı Hekime ait medikal araştırmalarının bulunduğu kitapta rastlanabilmektedir. Zamanında düşmeyen süt dişlerinin çene ve diş yapısında bozukluğa sebep olacağını bulan Celsus, süt dişlerinin çekilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Celsus çene ve diş yapısı bozukluklarının tedavi edilmesi gerektiğini de belirtmiştir.

Günümüzde kullanılan ortodonti kavramının atası olarak kabul edilen Edward Hartley Angle, çene yapısı ve diş bozukluklarında önemli çalışmalar yaparak, diş hekimliği bilim dalına ortodonti anabilim dalının getirilmesini sağlamıştır. Bilinen tedavi yöntemlerini geliştirerek kullanışlı ve pratik yöntemler ortaya çıkarmıştır.

Ortodonti üzerine çalışmalar yapan birçok isim tarihte gözlemlenmektedir. Ülkemizde ise bu çalışmalar 1928 yılında duyulmaya başlanmıştır. Ortodonti üzerine eğitim ise 1933 yılında Prof. Dr. Orhan Abdullah Okyay tarafından başlatılmıştır. Eğitimleri hızlı şekilde başlayan ortodonti bilim dalı Türkiye’de oldukça belirgin ve hızlı şekilde ilerleme kaydetmiştir.

Önceleri sadece gelişme çağındaki çocuklara uygulanabilen ortodonti tedavi yöntemleri, 2000’li yılların başlangıcı ile yaş sınırı olmadan uygulanabilir hale gelmiştir.

Dentess Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak ortodonti bilim dalının geçmişine yaptığımız kısa yolculukla sizlere Ortodontinin önemini belirtmeye çalıştık. Ankara ortodonti çalışmalarında Dentess kliniği olarak önemli çalışmalar ve tedaviler uygulayabilmekteyiz. Yaş sınırı olmadan herkesin sağlıklı ve düzgün diş yapısına sahip olmasını amaçlayarak yürüttüğümüz çalışmalarda, hasta memnuniyetlerimizin yüksek olduğunu belirtmeden geçmek istemiyoruz.

Ortodonti Ankara denildiği vakit akla gelen ilk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği haline gelen Dentess, tüm hastaları ile yakından alakadar olarak mevcut problemlerini en iyi şekilde çözebilmektedir. Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak için hala geç kalmadınız. Bizimle iletişime geçerek başlangıç yapabilirsiniz.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et