Kanal Tedavisi - Endodonti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her diş sinirler ve damardan beslenmektedir. Bu sinir ve damarlar dişlerin ortasından geçmektedir. Pulpa yani diş özü, dişin kök kısmında bulunan boşluklarda yer alan, dentin ile çevrili, şekil verici, besleyici, duyusal ve görevlere sahip, sinir ağıyla sarılmış ve kök ucundan dişten ayrılan bağ dokusuna verilen addır.

Diş çürükleri, dişin kırılması ya da travma şeklinde bir rahatsızlık geçirmesi nedeni ile pulpa yani diş özüne bakterilerin girmesi ve iltihaplanma görülmektedir. Pulpa da oluşan bu rahatsızlık ancak kanal tedavisi olarak bilinen endodonti yöntemi ile giderilebilmektedir.

Kanal tedavisi (endodonti), pulpa’nın iltihaplanması yani sinir ve damarların hala işlevini görebildiği dönemde uygulanan bir kurtarma yöntemidir. Diş hekimi pulpa’nın hassasiyetinin ve rahatsızlığının boyutunu tetkik ederek kanal tedavisi uygulama kararı almaktadır. Kanal tedavisinde en etkili yöntem pulpa yani diş özünün canlı tutulmasıdır. Gerekli görülen ve hasar tespit edilen bölgelerdeki sinirler alınarak çevre dokuya ve diş yapısına zarar vermesi engellenmektedir. Aslında kanal tedavisinde kırık ve çürüklerden sızan mikroorganizmaların temizlenmesi hedeflenmektedir. Kanal tedavisinde başka bir aşama da pulpaya doğru açılan boşlukların doldurulmasıdır. Bu dolgu sayesinde dişte oluşan hassasiyet ve ağrı durumları giderilerek diş kaybı önlenmiş olur.

Kanal tedavisi tecrübeli ve el becerisi güçlü diş hekimleri ile kolaylıkla uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Birçok hasta kanal tedavisi uygulamasından kaçınmaktadır. Bu nedenle diş özü ölmekte ve diş kaybı yaşanmaktadır. Hatta tedavi edilmeyen dişlerde çene kemiğine kadar etki edebilecek bir apse ve iltihap durumu yaşanabilmekte bunula birlikte daha sancılı bir cerrahi operasyona gerek görülebilmektedir. Erken teşhis her durumda hayat kurtarıcıdır. Bu sebepledir ki Ankara Diş Hekimi Kliniğimiz Dentess’te gelen hastalarımızın sorunlarına kalıcı ve sağlıklı çözümler üretmekteyiz. Diş hekimlerimiz hastalarının ihtiyacı olan tedaviyi sunarak sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamaktadırlar.

Eğer sıcak ile başlayan diş sızlamalarını soğuk besinlerde de devam ediyorsa, dişlerinizde gece ağrıları var ise ya da diş dolgularınızda hassasiyet hissediyorsanız çok geç olmadan bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Ankara Kavaklıdere’de bulunan muayenehanemize 24 saat belirtilen telefon numaramızdan ulaşabilir, randevu alabilirsiniz. Sağlıklı gülümsemeniz kaybolmasın. 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et