Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti dişlerde olan ya da oluşan çapraşıklıkları teşhis ve tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Genellikler çocuklarda ortaya çıkan, büyümeden kaynaklı çene düzensizliklerini ele alan bir tedavidir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar ve geliştirilen teknikler sayesinde yetişkinlerde oluşan çene ve diş düzensizlikleri de tedavi edilebilmektedir.

Yetişkin hastalarda uygulanan ortodonti tedavilerinde en çok akla takılan soru, dişlerde kullanılacak aparatların görünür olup olmaması yönündedir. Eski dönem ortodonti tedavilerinde işlemler daha acılı ve kullanılan aparatlar daha ilkel şekildelerdi. Fakat günümüzde teknolojinin ve bilimin sağladığı gelişmeler sayesinde ortodonti tedavileri hem çocuklar hem de yetişkinler için kabus olmaktan çıkmıştır. “Invisible Braces” adı verilen diş telleri sayesinde görülmeyen diş telleri kullanılarak lingual ortodonti tedavisi ortaya çıkmıştır.

Lingual ortodonti, diş hekimliği alanında oldukça önemli ve büyük bir adımdır. Tedavi dişlerin lingual yüzeylerinde diş tellerinin kullanılması nedeni ile bu adı almıştır. Her tedavide olduğu gibi lingual ortodonti tedavisinde de diş hekimlerinin dikkat etmesi gerek doğru hastaya uygulanmasıdır. Lingual ortodonti tedavisinde uygun olan hastalar 3 sınıfa ayrılmaktadır. Alt çene bozukluğuna sahip yetişkin bireylerde dişlerin öne doğru kapanması durumu, Çene düzensizlikleri neden ile dişlerde öne doğru kayma yaşanan yetişkinlerde, mezofasiyal (oval yüz hatları) yüz tipine sahip yetişkinlerde uygulanabilmektedir.

Genel itibari ile konuyu ele alacak olursak, lingual ortodonti tedavi estetik dişlere sahip olmayan ve çene düzensizliği yaşayan yetişkin bireylere uygulanabilecek bir tedavidir. Bu tedavi sayesinde dış görünümde ciddi değişiklikler olurken, hastanın hem hayat kalitesi hem de psikolojik olarak öz güveni yükselmektedir. Eğer dişlerinizde düzensizlik ve şekil bozukluğu gibi şikayetleriniz varsa en kısa sürede diş hekimi kontrolüne gitmenizi tavsiye ederiz. Ankara diş hekimliği kliniği Dentess, ortodontinin her alanında sizlere hizmet sunabilmektedir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et