Nörogelişim Bozukluğu Olan Bireylerde Ortodonti Tedavisi

Nörogelişim bozukluğu, beyin ve merkezi sinir sisteminde oluşan hasarlar nedeni ile ortaya çıkan, gelişim çağında çocuğun duygu durumunu, öğrenme, hafıza hatta hareket gibi kabiliyetlerini etkileyen durumdur. Bu hassas durumun görüldüğü bireylerde farklı şekillerde etkiler ortaya çıkmaktadır. Genel olarak vücudun motor sistemini etkileyen bu durumda kafa bölgesinde çeşitli anomaliler saptanmaktadır. Nörogelişimin hasar görmesinde temel sebepler hala tam olarak bilinmemektedir. Fakat etkili olan sebepler arasında; genetik aktarım, bağışıklık sisteminde oluşan bozukluklar, beslenme bozuklukları, fiziksel travma, kimyasal zehirlenmeler, bulaşıcı hastalıklar ve yoksunluklar gibi etkenler bulunmaktadır.

Bu tür gelişme bozukluklarının görüldüğü bireylerde dental problemler de yoğunluklu olarak görülmektedir. Özel ortodontik tedavilerin uygulanması gereken bu tür hastalarda, ailelerin yeterli bilgiye sahip olmaması ve yeterli hizmetin sağlanamaması gibi olumsuzluklar bulunmaktadır. Ortodonti tedavilerinde erken dönem teşhis ve uygulamaların önemi büyüktür. Fakat gelişme bozukluğuna sahip özel durumdaki bireylerde tedaviye ayrıca hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Ankara’da ortodonti tedavisi konusunda önemli çalışmalara imza atan ağız ve diş kliniği Dentess, bu tür sağlık problemleri yaşayan bireylere de ortodonti ve diğer tedavi hizmetlerini sunmaktadır. Ailelerin çocuklarının ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmelerine yardımcı olarak, ileride yaşayabilecekleri olası ağız problemlerine karşı önlem almaları sağlanmaktadır. Her birey ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmeli ve sağlıklı yaşamalıdır.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et