Pedodonti ve Panoramik Radyografi

Çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen pedodonti diş hekimliği bölümü, özellikle dental anomalileri titizlikle incelemektedir. 6-13 yaş grubu çocuklarda klinik ortamda yapılan dental muayeneler özellikle gelecekte erken dönem diş kayıpları ve ciddi ağız rahatsızlıklarının önüne geçebilmek amacı ile çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Dental anomali olarak adlandırılan kavram, erken yaş gruplarında ortaya çıkan ağız ve diş sağlığının bütünlüğünü etkileyebilecek türde rahatsızları içermektedir. Bu anomalilerin pedodonti bölümü tarafından erken dönemde teşhis edilmesi önemlidir. Tüm ağız ve diş muayenelerinde yetişkin ya da çocukların tüm ağız yapısını gösterebilmesi için panoramik radyografi adı verilen röntgen filmi çekilmektedir. Bu yöntem sayesinde alt ve üst çenenin, dental arkların ve destekleyen komşu yapıların tek seferde görüntülenmesi sağlanmaktadır. Pedodonti tedavileri için oldukça önemli bir aşama olan panaromik çekimler, çocukların ağız ve diş yapısını net bir şekilde ortaya çıkararak gerekli tedavinin kararlaştırılmasında yardımcı olmaktadır.

Gelişimsel dental anomaliler genellikle rutin kontroller gerçekleştirilirken ortaya çıkmaktadır. Fakat nadir vakalarda detaylı bir inceleme yapılmaz ise ileride yaşanabilecek problemler ciddi bir duruma dönüşebilir. Pedodonti Ankara kliniklerinden biri olan Dentess, tüm hastalarının gerekli muayenelerinde radyografiden faydalanmaktadır. Bu sayede anında teşhis edilen anomalilere uygun tedaviler uygulanarak, olası ağız ve diş sağlığı problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Gelişme döneminde olan çocukların düzenli ağız ve diş kontrolüne getirilmesi ve uygun tedavileri almalara bu sebeple çok önemlidir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et