Protez Diş Kullanımında Temizlik

Protez dişler doğal dişlere göre daha dikkatli bakım gerektirmektedirler. Yeterli dezenfektasyonun yapılmadığı protez dişler ağız içi enfeksiyonlara ve endokardit yani kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadırlar.

Protez dişlerin yapımında kullanılan bazı malzemeler ve maddeler, protez üzerinde mikroorganizmaların oluşmasına neden olabilmektedir. Sonrasında da protez dişi kullanan kişinin ağız hijyenini düzenli gerçekleştirmemesi, protezi dikkatli kullanmaması ya da yapım sırasında oluşan ufak bir çatlaktan dolayı gibi sebeplerden dolayı bakteri plaklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Oluşan bakteri plakları bakterilerin ağız içi mukozasına dağılmasına ve böylece enfeksiyon kapılmasına neden olmaktadır. Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonlar ciddi hasarlar ortaya çıkarabilmektedirler. Ve bu hasarlar sadece ağız içini değil tüm vücudu etkilemektedir.

Protez diş kullanan kişilerin günlük temizliğin yanı sıra gün içerisinde de asit oluşumuna neden olacak bir besin tükettiklerinde protezlerini temizlemeleri gerekmektedir. Protez dişlerin temizliği için; protez fırçası, efervesan temizleme tableti ve ağız gargarası kullanılması gerekmektedir. Eczanelerden temin edilebilecek bu aparat ve temizleyicilerin dikkatli seçilmesi de protez dişlerin uzun ömürlü kullanımı açısından önem arz etmektedir.

Protez diş temizliğinde eğer tüm protez kullanılıyorsa, protez çıkarılarak hassas bir şekilde fırçalandıktan sonra temizleyici tabletin olduğu suda bekletilmelidir. Bu işlem gece yatmadan önce yapılması gereken bir işlem olduğu için protez çıkarıldıktan sonra ağız içi dezenfektasyon için gargara kullanılması gerekmektedir. Yarım protez diş kullananlarda da aynı prosedür uygulanarak hijyen sağlanmalıdır. Parçalı protezlerde de protezlere zarar vermeden dikkatli şekilde fırçalamak uygundur.

Tüm bu işlemler günlük rutin halinde gerçekleştirilmesi gereken uygulamalardır. Fakat önemli olan her 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmesidir. Diş hekiminiz olası problemlerin önlenmesine, eğer bir problem oluştu ise tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et