Tedavi

TEDAVİ 

Dişin mikroorganizmalar tarafından istilası sonucunda diş çürümeye başlar. Diş çürüğü dişin sert dokularını harap eden bir rahatsızlıktır. Bazen kişinin dışarıdan kendinin de görebileceği çürükler olabileceği gibi bazen de diş ara yüzlerinde de çürükler görülür.
Erken dönemde çok fazla belirti vermeyen çürük, ilerleyen dönemde sıcak,  soğuk, tatlı ve ekşi uyaranlarıyla beraber ağrı hissi oluşturur. Çürük dişin daha sert olan mine tabakasından başlayarak daha yumuşak ve organik açıdan daha zengin dentin tabakasına doğru ilerler.

Bir diş çürüdüğünde o diş için yapılacak en doğru yol çürüğü  temizleyip dolgu yapmaktır. Birçok tip dolgu maddesi vardır. Kullanılacak  dolgu maddesi çürüğün büyüklüğü ve dişin bulunduğu bölgeye göre değişir.

AMALGAM DOLGU

Amalgam dolgular cıva, gümüş alaşımı, bakır ve kalayın bir karışımıdır. Diş hekimlerinin başarı ile uyguladığı dolgu malzemelerinden biridir. Gri-siyah renkte arka bölgedeki dişler için kullanılan bir dolgu tipidir. Gerekli durumlarda rahatlıkla kullanılan bir dolgu materyalidir. Estetik olmamalaı dezavantajlarıdır. Günümüzde hastaların artan estetik talepleri, amalgamın içerdiği civanın insan sağlığına etkileri konusundaki söylentiler ve de adeziv sistemlerdeki (diş renginde dolgular), bu materyalin yavaş yavaş terk edilmesine neden olmaktadır.

KOMPOZİTE DOLGU

Diş dokusuna kimyasal olarak bağlanan, doku dostu dolgu materyalleridir. Dişle aynı renkte olan, ışınla sertleştirilen dolgulardır. Dişin üzerine özel yapıştırıcılarıyla uygulanırlar. Kompozite dolgular başlangıçta sadece ön grup dişlerde kullanılırdı. Hastaların estetik talepleri sonucunda teknolojileri gelişen kompozite dolgu maddeleri şu anda rahatlıkla hem ön grup hem de arka grup dişlerde hizmet vermektedir. Dolayısıyla ağızdaki bütün dişler için rahatlıkla uygulanabilirler. Estetik ve ekonomik bir tedavi seçeneğidir. Çay, kahve gibi boyayıcı ajan içeren maddelerden dolayı renk değişimi olabilir. İyi yapılmış bir cilayla uzun yılar kırılmadan kullanılabilir.  Kompozite dolgular eskidiğinde tekrar kompozite dolguyla değiştirilebilirler.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et